Blog / Kariyere Yolculuk… Birinci Bölüm

News

07.06.2021

11210 Gösterim...

Cengiz Karaman / Human Kapital Genel Müdür

Kariyere Yolculuk… Birinci Bölüm

Kariyerinizden ve geleceğinizden siz sorumlusunuz. Bunu kimse sizin umursadığınız kadar umursayamaz. Kimse sizinle ilgili önemli karaları sizin yerinize alamaz. Sizin gerçek anlamda sınırsız sayıdaki yetenek ve becerilerinizle yapabileceğiniz şeylerinde herhangi bir sınırı yoktur. Daha yüksek ücret almak ve daha hızlı yükselmek sizin elinizdedir. 

Yapmaktan Zevk Alacağınız İşe Karar Verin:
İş yaşamında gerçekten ne istediğinize karar verin. Kişisel yetenek ve becerilerinizi analiz edin. Güçlü ve geliştirmeye açık yönlerinizi belirleyin. Gerçekten yapmaktan zevk alacağınız her dakikasından, saatinden  ve her gününden haz duyacağınız bir işin olduğunu düşünelim. En büyük başarı sırlarından biri yapmaktan gerçek anlamda zevk alacağınız bir işe kara vermeniz ve yalnızca o işi iyi yaparak iyi bir gelir sağlamanın yolunu bulmanızdır. Görmediğiniz bir hedefi vuramazsınız. İdeal işinizi tarif edin ve onu alana kadar mücadele etmekten asla vazgeçmeyin.

Doğru Şirketi Seçin:
Ev ödevinizi iyi yapın ve bulunduğunuz şirketin en hızlı ilerlemeyi sağlayacağınız şirket olduğundan emin olun. Bazı sektörler büyüyor ve bu büyüme sürecinde binlerce insanı da içine çekiyor. Başarılı bir kariyer yolculuğu için yapmanız gereken ilk şey gelişme potansiyeli yüksek olan sektörlerde bu kapasiteden yoksun olan sektörleri birbirinden ayırmaktır. Yaşamınızı ve emeğinizi herhangi bir şirkete veya sektöre sunarken son derece bencil davranın. Doğru şirkette doğru işi bulduğunuz zaman bütün kalbinizle bu işi en mükemmel biçimde yapmaya odaklanın. Sürekli olarak değerinizi artırmanın yollarını arayın. Bu strateji ilerdeki ay ve yıllarda daha çok ücret almanız için sizi en uygun konuma getirecektir. Bir iş başvurusunda bulunun veya o alanda başarılı olmak için elemanların ne tür beceri ve yeterliliklere gerek duyacağını öğrenin.      

Doğru Patronu Seçin:
Patronunuzun sevdiğinizden ona saygı duyduğunuzdan ve onun için çalışırken en iyi performansınızı gösterebileceğinizden emin olun. İş ararken muhtemel patronunuza birçok soru sormanız gerekir. Onunla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacağınız bir kişi olduğundan emin olmalısınız. İş alanı yada sektör ne olursa olsun iyi patronlar bir takım iyi özelliklere sahiptirler. İyi patronlar size verdikleri görevleri izah ederken açık ve nettirler. İyi patronlar düşünceli davranırlar ve çalışanların daima önemserler. Bu onların sizinle yalnızca bir çalışanları olarak değil bir insan olarak ilgilendikleri anlamına gelir. Kişisel yaşamanıza ve ailenize karşı ilgilidirler. Sizi kaygılandıran iş performansınızı ve motivasyonunuzu etkileyebilecek şeylerin neler olduğunu bilmek isterler. 

Pozitif Enerji Verin:
Sorun üreten değil, sorunları çözen bir tavır sergileyin. Her durumda iyi bir yön arayın ve kendinizi  başkalarının birlikte çalışmak ve başarısına katkıda bulunmak isteyeceği bir kişi olmaya adayın. İşteki başarınız yüzde seksen beşi o konuya olan yaklaşımınız ve kişiliğiniz tarafından belirlenmektedir.

Başarılı Bir İmaj Yaratın:
İyi giyinmeyi, kişisel bakımınıza ve bütün iş faaliyetlerinizde kazanmaya eğilimli biri gibi görünmeye çalışın. Giyim tarzınız bulunduğunuz pozisyona uygun olmalıdır. Eğer büyük bir başarı yakalamak başkaları tarafından kabul edilmek ve saygı görmek istiyorsanız onların hayranlık duyacağı ve ilişki kurmak isteyeceği türden bir kişi gibi görünmek zorundasınız. İnsanlar en azında başlangıçta sizi dış görünüşünüze göre yargılarlar. İyi bir ilk izlenim bırakmak için asla bir ikinci fırsatınız olmayacaktır. Dış görünümünüz giysileriniz ve bakımlı olup olmadığınız bırakacağınız ilk izlenimde yüzde 95 oranında etkili olur. Üst düzey yöneticiler müşterilerine ve diğer insanlara tanıttıkları çalışanlarıyla gurur duymak isterler .İyi giyinmeye özel bir önem verdiğiniz zaman kariyerinizde size yardım edecek konumdaki insanların gözünde olduğunuzdan daha ve daha yetenekli  biri gibi gözükürsünüz.

İşe Daha Erken Başlayın Daha Sıkı Çalışın ve İşyerinde Daha Uzun Süre Kalın:
Daima fazladan yol kat etmenin ve aldığınız ücretten daha fazla iş çıkarmanın yollarını arayın. Çalışkan insan zamanını boşa harcamayan bir insandır. O işinde her dakikasının kıymetini bilir. Önceliklerini net bir biçimde belirlemiştir. Bir gün boyunca verimini düşürmeden çalışır. Şirkete değerli katkılarda bulunmaya çalışır. Bir organizasyondaki çalışan insanların kimler olduğunu herkes bilir. Onlar şirket  içinde her zaman saygı görenlerdir. Hemen her zaman daha iyi ücret alırlar daha çabuk terfi ederler bununda son derece geçerli nedenleri vardır. Daha kısa sürelerde daha çok iş çıkarırlar. Sonuç olarak onlar şirket için daha değerlidirler. Daha iyi bir yatırımdırlar. Patronların veya üst düzey yöneticilerin diğer insanlara oranla daha fazla elde tutmaya  çalıştıkları ve daha gurur duydukları türden insanlardır. İş gününün tamamını çalışarak geçirin. Kahve ve yemek aralarında laflamaya vakit ayırmayın. Bu tür molaların sayısını azaltın. Bu zamanları çalışarak değerlendirin. İşi bir saat geç bırakın. Çok kısa bir süre sonra çevrenizdeki insanların çıkardığından 3 misli daha fazla iş çıkarıyor olacaksınız.          

Ön Safları Zorlayın:
Kendinize elinizden gelen en büyük katkıyı sağlamaya adayın. Yaşam bir tür yarıştır. Hoşunuza gitsin yada gitmesin daha iyi ücret ve daha hızlı yükselmek isteyen diğer insanlarla bir rekabete girmek zorundasınız. Yarış devam ediyor ve sizde onun içindesiniz. Size düşen bu yarışta ön sıralara geçmek ve diğer insanlardan daha hızlı ilerleyebilmek için sıkı bir çalışma yapmalısınız.  

Güvenirliliğinizi Kutsal Bir Varlık Gibi Koruyun:
İnsanlarla iletişimde dürüst, açık sözlü ve gerçeklere bağlı kalın. Bütün başarılı işler güven esasına dayalıdır. Müşterilerle, satıcılarla, çalışanlarla kurulacak her türlü ilişki yapacağınızı söylediğiniz şeyi mutlaka yapacağınıza duyulan temel güvenle gelişir. 

İnsan ilişkilerinde ve başarıda doğru olmak önemlidir. 
Ne olursa olsun her durumda doğruyu söyleyin. Bir söz verdiğinizde onu tutun. Bir vaatte bulunduğunuzda onu yerine getirin. Bir şeyi yapacağınızı söylediğiniz zaman koşullar ne denli uygunsuz ve zor olursa olsun mutlaka yapın.

İnsanlara güvenilir biri olduğunuzu gösterin.
Gerek işte gerekse de yaşamın diğer alanlarında bir insanın bir işi yapacağını veya bir yerde bulunacağını söylediği zaman ona itimat edilmesi kadar önemli bir şey olamaz. Sözlerinizi tutmanız her türlü fedakarlığa ve her türlü zorluğa değer. Çünkü insanların bütünüyle güveneceği türden bir insan olmanızın hayati bir önemi vardır.